Mida teha siis, kui keegi soovib sulle halba?
Kuidas sa käitud?
Mina olen terve oma elu olnud ajakirjanik. Ma olen teinud tohutus koguses persoonilugusid.
Mida teeb ajakirjandus?
Ajakirjandus loob kangelasi ja ka hävitab oma kangelasi.
Mõlemad variandid koosnevad strateegiast.
Kui keegi meile head soovib, siis oma elus loome me nendest justkui kangelased.
Kui keegi sind süstemaatiliselt kiusab, laimab, halba soovib ja sulle jalga taha püüab panna, siis ei ole mõistlik hakata emotsioonide pealt toimetama. Samaga vastama. Ajakirjanduslikult öeldes hävitama.
Nii käituvad külamutid poe ees, kemplevad ja sõimlevad, elavad valjuhäälselt oma emotsioone välja. Tänapäevaselt siis postitavad internetis su pihta enda sisemaailma peegeldust. Rumal vaatepilt. Piinlik. Mina näiteks füüsiliselt ei talu selliseid lärmavaid mutte, mul hakkab halb neid vaadates. Sellises olukorras hakatakse tihti endale vastu rääkima ja kaotatakse oma nägu, ehk nende tõeline olemus tuleb välja. Peaasi, et saaks kedagi mustata. Nemad on ju head ja õiged.
Ajakirjanikuna asud aga ettevalmistama lugu. Hävitavat lugu.
Mina olen õppinud sellisel puhul seda vastast tundma, viin end kurssi iga detailiga tema elus. Persoonilugu koostades. Nautides mängu.
See on nagu uurimustöö, sa jälgid tema samme, tema postitusi, sest iga postitusega ta avab end, räägib sind laimates tegelikult ju endast. Sellised inimesed projetseerivad enda tegusid ja tundeid oma vihavaelnlasele, sellele, keda tegelikult kadestavad. Õpid vaikselt tundma tema hinge, hirme, nõrkusi, suhtlusviise. Vaatad kellega ta suhtleb, kellele toetub, miks toetub? Keda veenda püüab, keda enda poole ümmardama meelitab, see kõik on väga kõnekas. Põnev. Miks suhtleb meie isa palvet lugev inglike kurja musta rituaalinõiaga? Miks talle seda vaja on? Mida nad koos teevad? Häid ja ilusaid tegusid?
Kõige rohkem infot saad alati kõige lähemast siseringist. Sõpru tuleb hoolega valida, kui on natukenegi hõõrumist, pääsevad keelepaelad lihtsalt valla. Väiksemgi solvumine paneb alati pihtima. Küsi ja sulle antakse
Oi kui palju infot nii saab.
Mitte klatši. Fakte. Kõik tuleb üle kontrollida. Lugu peab olema vettpidav. Et publik saaks eetrisse jõudmisel ikka väärt kuulamist-vaatamist.
Õel? Muidugi, aga enda eest tuleb seista.
Sellised teiste elu korraldavad, enda vaadet pealesuruvad võimuahned inimesed on nagu Putinistid, võim on oluline. Rahu loome relvadega. Mina ütlen kuidas asjad on. Mina ütlen kes on hea ja kes on halb.
Ja nii võib ilmneda, et see, kes endale väevõimuga sarvilisi tiibu püüab külge kleepida, teeb seda selleks, et varjata enda käes olevaid veriseid rituaalinugasid. Minu silmis reedab tema kehakeel, suhtlusviis ja silmavaade ju kohe olemuse, aga tavaliselt on sellised inimesed head manipulaatorid, mittesüvenevad inimesed ei oska ridade vahelt lugeda. Usuvad mida räägitakse.
Ja nii lased siis sellel tegelasel toimetada, sajatada, karjuda, räusata ja pori loopida. Kogu see plätsakas aga maandub ta enda pihta, sest tegelikult on ta selle loo ju ise kirjutanud. Sina oled koguja, kroonik.
Inimese teod ja ütlemised räägivad alati tast endast. Kui oled lahke ja sõbralik, siis kajastub ka kõiges mida inimene teeb. Kui aga õel ja süüdistav, siis projetseerid enda käitumise ja olemuse alati teistele.
Kui portree valmis,
siis lased selle „eetrisse“ või ütled valjuhäälselt välja ja ta ongi end mutta mänginud.
Aga kes käskis? Ise kutsus „ajakirjaniku“ mänguväljakule. Provotseeris.
Torn kukub kokku, sest see on ehitatud õhku. Sisu seal pole, on kadedus, õelus, pettus ja kurjus. Sest sellises keskkonnas sisu ei ela. Sisukad inimesed sedasi ei käitu, end kadedusest nurka ei mängi, neil on targematki teha ja neil on päriselt midagi, neil pole tarvis selliste tühikargajate peale kade olla.
Veider on see, et räuskavad alati need, kellel kapp luukeresid täis, aga nad alahindavad ajakirjanikku, sest pime viha on mõttevõimest tugevam. Emotsioon on reetlik, hea strateegia alt ei vea.
Ole oma elu ajakirjanik, ainult nii saad tegelikult mängulaualt kõrvaldada valetavad pahasoovijad.
Või siis lihtsamalt öeldes, hoia kaardilauas trumbid viimaseks käiguks, suurem tõenäosus väljuda turueitedega mängust efektse võitjana.