Koolikiusamise mädapaised on kodudes!

Kooliaasta on alanud ja raadiod mängivad jälle reklaame: ostes kommi annetad koolikiusamise vastase aktsiooni jaoks!
Koolikiusamine ei alga ju koolis! See õudne, vastik haigus saab alguse kodust. Koolikiusamise põhjustavad lapsevanemad oma sildistava, eelarvamustega suhtumisega või siis üldse oma lapsesse suhtumise puudumisega.
Ma rääkisin sel teemal just kodus oma noorema pojaga, miks ei tohi kellelegi hinnangut anda teda tundmata. Miks ei ole mõtet minna kaasa kellegi kolmanda arvamusega teisest inimesest. Äkki see kolmas “arvaja” on ise põhjus, miks see teine inimene talle ebameeldiv tundub.
Suhtumise kujundamisel saab tugineda vaid enda isiklikule kogemusele, aga eestlaste kodudes on seda eelarvamustest tingitud suhtumise valjuhäälset kuulutamist nii kuramuse palju, et paha hakkab.
Minult abi küsinud inimesed alustavad tihti oma juttu sõnadega: “ Ma nii kartsin teid, et äkki te olete selline ülbe!”
Miks sa “kartsid” et ma olen ülbe? Mis annab sulle sellise põhjuse arvata minust midagi, kui sa pole minuga kunagi isiklikult suhelnud?
Tegelikult on sellised eelarvamused solvavad. Isegi mulle, väga, väga paksu nahaga, 28 aastat meedias kommentaatorite ja kaasmaalaste keelepeksta olnud naisele. See, et ma olen enesekindel, oman oma arvamust ning mind tüütavad ebameeldivalt käituvad inimesed otsekoheselt kaugele saadan, see ei tee minust ülbikut. Ma lihtsalt seisan enda eest. Jah tõsi, ma näen inimesele peale vaadates kellega on tegu, võin teda iseloomustada ja öelda, et kas mina suhtleks sellise inimesega. Kui ei suhtleks, siis hoiangi eemale. Aga see ei ole ülbus! Igasugu sildistamine ongi kiusamise algus!
Ma ei viitsi ammu enam kommentaare lugeda, aga mäletan, et kui mu pojad olid väikesed ja meist mingi lugu kusagil lehes jälle ilmus, lugesin loo sabas olnud kaasmaalaste arvamusi.
Kõige haigem seal kirjutatud kommentaar rääkis just sellest minu ülbusest. Ma pidin lausa selline ülbik olema, et käitun vastikult ülbitsevalt ka oma lastega!!!! Vot nii!
Kõik mu tuttavad peavad mind eriliseks kanaemaks, aga see inimene teadis, et ma ülbitsen oma tol ajal 3 ja 5 aastase lapsega! Kui haigeid asju saab ühe inimese aju välja mõelda? Mida suudab inimene klaviatuuri taga netti paisata!
No ja sellised inimesed külvavadki sama suhtumist oma järeltulijatele. Kes on ülbe, kes on vaene, kes on paks…küll ikka halvustamiseks põhjuse leiab!
Ikka ema-isa halvustavad-mõnitavad ees ja võsukesed kopeerivad vanemaid oma keskkonnas.
Mul on kolm last. Kaks neist käivad veel koolis. Ma olen näinud selliseid probleemseid kiusajaid ja ma olen näinud nende vanemaid.
Seda mädapaiset tuleb ikka juuretasandil ravida. Laste käitumine on vaid tagajärg.
Kui täiskasvanud inimesed enda väljaöeldut kontrolliksid ja oma suhtumist muudaksid, uskuge mind, oleks kool ka kiusamisvabam paik.

Kõike ilusat soovides

Kirsti