Kui sa enda ja enda vajaduste eest ei seisa, siis hakkab see mõjutama su tervist!
Öeldakse, et kiida lolli, loll hüppab! Hüppabki.
Minu juurde on jõudnud päris palju selliseid inimesi, kes on liiga hea südamega, teisisõnu selgrootud.
Nad tulevad tavaliselt pisarad silmis, tervisehädad kallal. Neid kõiki ühendab see, et kaartides ei ole näha nende enda, vaid kõikide teiste elu.
Need on inimesed, kes ei oska öelda ei. Kes on alati varnast võtta kui abi tarvis. Helista päeval või öösel, ta tuleb ikka appi.
Tööl võid kuhjata tema õlule aina rohkem kohustusi, ta ei küsi palka juurde, sest ta ei julge. Ta püüab end pidevalt tõestada, olla veel parem, teha ja jõuda veel rohkem. Kust see boss ikka seda raha võtab, on sellise inimese mõttemaailm.
Ta kuulab alati sõbrannade või sõprade mured ära, elab kaasa, aga enda muredest ei hakka rääkima, sest “mis ma ikka teisi oma muredega koorman”.Ma olen näinud naist, kelle kukil elab terve suguvõsa, nii rahaliselt kui vaimselt. Ta lahendab kõikide probleeme, maksab nende trahve ja vajadusel võib tema juurde oma lapse hoiule viia…. Ta jätab kasvõi teatrisse minemata, sest teist inimest tuleb ju aidata. Miks ta minu juurde jõudis? Tal on tohutud seljavalud, hingamisraskused ja ta hakkab suvalisel hetkel nutma. Stress. Vahel juba depressioon.
Seljavalusid põhjustab selgrootus, inimene ei seisa enda eest, ta jätab end ja oma vajadused tahaplaanile. Ta ei taha tegelikult sellist elu, aga ta ei julge öelda “ei”. Sellest ka hingamisraskused, inimene ei julge öelda välja, et teda ahistab see tema seljas elamine. Pisarad on emotsioonid, need ei mahu selle tammi taha enam ära.
Sedasi end hävitades võib elukene üpris lühikeseks jääda.
Ma olen alati kasutanud seda lauset, et lennukis pannakse ka esmalt endale mask, siis alles saab teisi aidata.
Kui sa end hooletusse jätad ja iseennast ei väärtusta, oma tahtmisi ja vajadusi ei järgi, siis ei ole sinust tegelikult varsti midagi alles.Sina oled väärtus, sinu tahtmised ja vajadused on sinu jaoks kõige olulisemad.
Lapsed ei ole õnnelikud, kui sina oled õnnetu. Su kaasa ei ole õnnelik kui sina oled kurnatud, läbi ja haige.
Seisa enda eest, õpi selga sirgu ajama ja ei ütlema.
Ära lase endale pähe istuda.
Sea end oma elus esikohale, siis austavad sind ja sinu panust ka teised.
Väärtusta oma aega, tööd ja panust, aga eelkõige iseennast ja oma tervist.

Sirget selga soovides
Kirsti